Persberichten
22 juli 2025
5min

Steeds meer huizenkopers zoeken toevlucht in provincies buiten Randstad

De afgelopen twee jaar zijn de huizenprijzen door de gestegen lonen, beperkte nieuwbouw en de schaarste op de woningmarkt flink toegenomen. Zo lag de gemiddelde verkoopprijs van een bestaande koopwoning in het tweede kwartaal van dit jaar 21 procent hoger dan in 2023. Hierdoor heeft het gemiddelde hypotheekbedrag voor de aankoop van een woning in het tweede kwartaal een historisch hoogtepunt bereikt: 360.770 euro. In de afgelopen twee jaar is het gemiddelde hypotheekbedrag voor de aankoop van een woning met maar liefst 14 procent gestegen. In deze periode is de grootste procentuele stijging zichtbaar in gebieden buiten de Randstad. De grootste uitschieters zijn de provincies Groningen (+23 procent), Overijssel (+22 procent) en Drenthe (+20 procent), zo blijkt uit cijfers van De Hypotheker. De verwachting is dat de huizenprijzen in 2025 verder stijgen, maar minder sterk dan in het afgelopen jaar. Hierdoor verwacht De Hypotheker dat ook het gemiddelde hypotheekbedrag waarschijnlijk nog verder zal toenemen.

Mark de Rijke, CCO De Hypotheker Mark de Rijke | Commercieel Directeur Mark de Rijke is sinds 2023 Commercieel Directeur bij De Hypotheker. Samen met directievoorzitter Sanne de Laat en directeur COO Diederick Ligtenberg is hij verantwoordelijk voor de dagelijkse leiding van De Hypotheker formule. Voor zijn aanstelling was hij Algemeen Directeur bij Ingage.
Leestijd: 5 min
Laatste update 22/07/2025

In vergelijking met één jaar geleden is hetzelfde beeld te zien en zijn op jaarbasis de sterkste stijgingen te zien bij provincies buiten de Randstad: Zeeland (+10 procent), Overijssel en Drenthe (beide +8 procent). Door de hoge huizenprijzen in de Randstad en het zeer beperkte woningaanbod wijken huizenkopers steeds verder uit naar rustigere en betaalbaardere regio’s. Als gevolg van dit ‘rimpeleffect’ verspreidt de druk op de woningmarkt zich naar andere delen van Nederland, waardoor sprake is van een sterkere stijging van de huizenprijzen in deze gebieden, wat resulteert in een groei van het gemiddelde hypotheekbedrag. De stijging van het gemiddelde hypotheekbedrag lijkt inmiddels over zijn hoogtepunt heen. Zo was in het tweede kwartaal sprake van een stijging van 4 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Begin dit jaar bedroeg de stijging op jaarbasis nog 9 procent. Dit betekent volgens De Hypotheker dat de sterke toename van het gemiddelde hypotheekbedrag lijkt af te gaan vlakken.

Jonge huizenkopers sluiten hogere hypotheken af

Door de oververhitte woningmarkt ziet De Hypotheker dat vooral jongere huizenkopers hogere hypotheekbedragen afsluiten voor de aankoop van een woning dan een jaar eerder. Met name huizenkopers tot 25 jaar (+7 procent) en in de leeftijd van 25 tot 35 jaar (+6 procent) laten een duidelijke stijging zien. Bij oudere leeftijdsgroepen vanaf 45 jaar is slechts een zeer lichte stijging zichtbaar (+1 procent). Door de sterk gestegen huizenprijzen is het belang van overwaarde toegenomen bij het financieren van een nieuwe woning. Veel doorstromers leggen de overwaarde op hun vorige woning dan ook in om over te kunnen stappen naar een grotere woning. 

Door de oververhitte huizenmarkt is al een langere tijd sprake van een flinke stijging van het gemiddelde hypotheekbedrag.
Mark de Rijke, commercieel directeur bij De Hypotheker
Mark de Rijke, CCO De Hypotheker

Groei gemiddeld hypotheekbedrag vlakt af

Door de gestegen salarissen en de daling van de hypotheekrente beschikken huizenkopers over een grotere leencapaciteit. Hierdoor is de concurrentie op de huizenmarkt groot en heeft overbieden een sterk prijsopdrijvend effect. Dit wordt versterkt door de grote schaarste aan woningen. “Door de oververhitte huizenmarkt is al een langere tijd sprake van een flinke stijging van het gemiddelde hypotheekbedrag. Zo lag dit twee jaar geleden nog op 316.000 euro, wat ongeveer overeenkomst met het gemiddelde hypotheekbedrag dat een jonge starter tot 25 jaar in het afgelopen kwartaal aanvraagt”, vertelt Mark de Rijke, commercieel directeur van De Hypotheker. “Nu steeds meer beleggers hun huurwoningen verkopen, zien we het woningaanbod groeien. Dit biedt verlichting op de huizenmarkt en kan de prijsstijging in diverse regio’s afremmen. Wij verwachten dat het gemiddelde hypotheekbedrag nog wel stijgt, maar minder hard dan in de afgelopen twee jaar.”